top of page
  • Forfatters billedede fries klub

Klubben snakker om minipiller // del 2


Del to i klubbens snak om minipiller. Du kan finde del 1 lige her hvor du blandt andet kan høre klubbens fordele og ulemper ved at bruge minipiller som præventionsmiddel. Her kommer svarene til jeres spørgsmål om minipiller. Husk at der (primært) er tale om erfaringer og det derfor ikke er det samme for alle. Ved nogle svar er der mange der har skrevet det samme og så har jeg altså kun valgt et par stykker.

Find del 1 her.


"Ikke det samme. Minipiller indeholder kun ét hormon, hvor p-piller indeholder to. Derfor påvirker p-pillerne vidst også flere parametre i kroppen end minipillerne. Det er også to forskellige processer ifht prævention. Dertil er der jo også forskellige fabrikanter med forskellige mængder, som man vel også kan forvente påvirker kroppen forskelligt. Har hørt så mange fordele og ulemper ved begge, men bottom line er at udover at det virker som prævention er det ikke det samme nej."


"Der er mindre hormon i minipiller og kun én af slagsen. Og du skal tage dem hver dag uden pause"


"I virkning ja men med færre bivirkninger og for mange helt udeblivende menstruation"


"Nej, minipiller indeholder ikke kunstig østrogen ligesom p-piller"

"Det føles slet ikke på samme måde i kroppen for nogle"


"Minipiller giver ikke øget risiko for blodprop"

"Det er det ikke. Hormonerne er ikke de samme. P-piller standser ægløsningen, der gør minipiller ikke"


52 % af jer svarede ja


48 % af jer svarede nej


47 % af jer svarede ja


53 % af jer svarede nej


"Ikke noget jeg har oplevet"


"For mig var der værre på minipiller"


"Havde depression på p-piller, ikke på minipiller"


"Jeg oplevede ingen påvirkning af humør på minipiller men det gør jeg på p-piller"


"Er man disponeret for psykiske bivirkninger er der ikke forskel"


"Synes det er værre på mini, kan slet ikke mærke mig selv mentalt"


"Jeg har altid haft kæmpe udsving på p-piller, oplever intet på mini"


"Ikke for mig"

"Man må nok selv prøve men være hyperopmærksom på humørforandringer"

"Ikke for mit vedkommende, har fået depression på p-piller men ikke på minipillerne"


61 % af jer svarede ja

39 % af jer svarede nej

55 % af jer svarede ja


45 % af jer svarede nej


"Det gjorder det ikke. Var på det i et år. Et halvt år efter stop er min krop stadig fucked"

"Det tog en uge for mig"

"Efter et halvt år gav jeg op og stoppede, så aldrig"

"2 måneder"


"1,5 uge"


"2 uger efter stop"


56 % af jer svarede ja

44 % af jer svarede nej


65 % af jer svarede ja

35 % af jer svarede nej

"Nej! De kan skabe ekstra rod i det hele da de kun indeholder en type hormon. Ikke PCOS venlig"


"Nej"

"Jeg oplevede ikke en synlig effekt ved test men følte stadigvæk hormonelle udsving"


10 % af jer svarede ja

90 % af jer svarede nej

"Jep! Lige startet! Og synes det har påvirket mit humør og smerter negativt den første uge. Sådan rigtig slemt. Men det føles som om det er ved at stabilisere sig. Har ikke prøvet det så længe så afventer stadig."


"Min krop flippede totalt ud da jeg fik spiral og slappede mere af da jeg fik minipiller oveni"


"Ja med succes mod enorme smerter i underlivet"


"Jeg har gjort præcis som hun siger og jeg oplever også færre bivirkninger"

"Jeg har været på begge. Kan ikke mærke forskel. De fuckede begge min psyke og sexlyst op."

"Prøvede 3 måneders periode med minipiller fremfor p-piller. Mærkede ikke forskel"

"Har prøvet begge. P-piller fungerede godt for mig ift. Det fysiske (kortere mens og færre smerter + man kan styre sin mens), men påvirkede mit humør negativt. Var på dem i 6 år (og opdagede først det med humøret da jeg stoppede).Minipiller påvirkede mit humør endnu mere (altså på den negative måde) og derudover blødte jeg i 4 måneder (inden jeg stoppede fordi jeg ikke kunne holde det ud). Kunne aldrig finde på at tage nogen af delene igen."

"Begge lort for mig. Fik migræne af begge"

"Færre bivirkninger fra minipiller end p-piller men hormonerne påvirker stadig kroppen"

"Jeg kunne ikke tåle p-piller, derfor startede jeg på minipiller"

"Jeg har været på p piller siden jeg var omkring 14 år, pga. kraftig menstruation og jeg begyndte at være seksuelt aktiv. For ca 2 år siden, som 20 årig, valgte jeg at skifte til mini piller netop fordi jeg havde hørt de var lidt bedre ift hormoner og sådan.

Jeg har personligt oplevet at jeg mærker min cyklus bedre og at det virker mere naturligt da det kommer af sig selv og ikke fordi man holder pause. Jeg kan mærke både ægløsning og før min menstruation kommer, hvilket jeg ikke kunne før. I forhold til bivirkninger og humør har jeg ikke mærket meget forskel, måske mindre hovedpine men har også ændret min kost i samme periode, så det svært at sige. Man skal dog være opmærksom på at det kræver lidt mere punktlighed at tage minipiller og de er lidt dyrere, også fordi man skal tage dem alle dage."

"Bedre humørmæssigt!!"

"Er glad for minipiller. P-pillerne påvirkede mig alt for meget på grund af hormonerne"

"Ville ikke anbefale nogle af dem, har prøvet begge"

"Jeg synes minipiller fungerer skide godt hormonmæssigt"

"Det kommer meget an på hvem man er. Har man endometriose er p-piller ofte at foretrække. Har man migræne med aura er minipiller at foretrække"

"Jeg synes oplevelsen i kroppen er stort set det samme"

"Jeg skiftede fra p-piller til minipiller da jeg på p-piller ikke havde sexlyst. Den har jeg fået tilbage"

"Min læge rådede mig til at skifte til minipiller i stedet for p-piller pga hovedpine. Hun tænkte at færre hormoner ville give mindre hovedpine. Jeg stoppede på p-pillen med henblik på at starte minipillen men kom aldrig i gang fordi min partner og jeg gik fra hinanden. Hovedpinen forsvandt dog sammen med p-pillerne så tænker at hvis jeg nogensinde skal på noget igen så bliver det minipillen."

"Jeg har meget bedre erfaringer med minipiller - langt færre bivirkninger"

"Jeg har hormonel ubalance, og pga smerter ifm min gigt, skiftede jeg, og det var så godt et skift! Så kunne godt mærkes."

"Jeg gik fra p til mini piller. Har altid haft lidt problemer med humørsvingninger og ikke at føle mig som mig selv på p piller, men det blev MEGET værre på mini. Kunne ikke styre mine følelser overhovedet, min hud brød ud i acne og min appetit forsvandt i en sådan grad at fik kvalme af tanken om mad (og jeg har normalt stor appetit og ELSKER mad heheh)."

0 kommentarer

Relaterede indlæg

Se alle
bottom of page