top of page
  • Forfatters billedede fries klub

Klubben snakker om blærebetændelseHusk at dette ikke er lægeråd men erfsringdeling fra klubbens medlemmer! Oplever du forværring eller dine symptomer bliver ved så tag til lægen da det kan udvikle sig til nyre-bækkenbetændelse!


Tak til jer der har stillet spørgsmål og dem der har svaret på dem.


Har du prøvet at have blærebetændelse?


70% af jer svarede ja


30% af jer svarede nej

Får du tit blærebetændelse? (hvad du synes er tit)

21% af jer svarede ja


79% af jer svarede nej


"Hvor tit får du blærebetændelse?


"To gange i mit liv"


"6+ gange om året"


"Mellem 1-3 gange om året"


"Havde det kronisk i 26 måneder"


"Havde blærebetændelse i 4 måneder fordi bakterierne gemte sig i en nyresten.. puha"

"Meget sjældent og gider næsten aldrig tisse efter sex"


"Jeg havde det et år hvor jeg fik der hver anden måned"


"Mest efter ubeskyttet sex med nye parterne"


"Med et par års mellemrum"


"Om vinteren hver anden til tredje uge"


Hvorfor får nogen det hele tiden og andre det ikke?


"Jeg kunne forhen ikke tømme min blære ordentligt og fik derfor hyppig blærebetændelse"


"Gætter på ens sammensætning af normalflora"


"Længden af urinrøret skulle gøre en forskel, har jeg hørt. Også derfor folk med penis sjældent får det."


"Ved diabetes og højest sandsynligt også PCOS kan der være højere risiko"


"Anatomisk forskel med afstand fra anus til urinåbningen samt forskelligt mikrobielt flora."


"Når man først har haft det en gang kommer det nemmere igen"


"Føler bare jeg er lidt særligt sensitiv forneden"


Kan man have kronisk eller regelmæssig blærebetændelse?

65% svarede det har jeg prøvet


35% af jer svarede det har jeg ikke prøvet


"Hej! I din spørgerunde om blærebetændelse har jeg svaret, at jeg førhen ikke kunne tømme min blære ordentligt, og derfor hyppigt fik blærebetændelse. Hermed vil jeg bare komme med en opfordring til, at hvis nogen derude ofte lider med blærebetændelse, så få en henvisning fra lægen til at få scannet blæren. Jeg anede ikke, at jeg ikke kunne tømme min blære helt, men lærte det med nogle få tiltag (rejse sig og ryste numsen, bl.a.), og i dag tømmer jeg den helt fint, selv uden at ryste numse."


Hvad er dine symptomer på blærebetændelse?


"Følelsen af verdens mindste blære, og tis af glasskår"


"Svien/smerter, følelsen af ikke kunne få det sidste tis ud, følelsen af at skulle tisse konstant"


"Konstant irritation i underlivet, smerte når blæren tømmes"


"Brænder når man tisser, ubehagelig følelse i underlivet, tissetrang"


"Svie og blod i tis"


"Mange små vandladninger, svien ved vandladning, følelsen af at man ikke kan tisse færdigt"


"Små dryp fra urinrøret, ingen kontrol over urinladning og feber"


"Svien ved vandladning og en følelse af sløvhed"


"Svie i ved vandladning og kuldefølelse i blæren, konstant tissetrang"


Hvad kan man gøre ved gentagende blærebetændelses symptomer?

"Tisse efter sex!"


"Udrede ved lægen om der er en grundlæggende årsag som kan hjælpes"


"Skærer ned på sukker. Holde fødder og underliv varmt"


"Drik masser af vand"


"Tørre fra urinrøret og bagud i stedet for omvendt og masser af vand"


"Drik koncentreret tranebærsaft"


"Opsøge læge. Men ellers d-mannose 1 skefuld om dagen"


"Spis tranebær. Mange gange skyldes det coli bakterier som har fangearme så de kan hænge fast i urinrøret, tranebær omkapsler 'fangearmene' så bakterierne så kan skylles ud. Derfor også vigtigt at drikke masser af vand så man får skyllet ordentligt igennem. Mælkesyrebakterier kan også hjælpe til at forstærke floraen i skeden så man forebygger."


"Sørg for at tørre sig ordenligt"


Har andre også problemer med at der skal ingenting til for at få blærebetændelse?

33% af jer svarede ja


67% af jer svarede nej

Andre der også tit har følelsen af blærebetændelse men går til lægen og ikke har det?

50% af jer svarede kender


50% af jer svarede kender ikke


"Kan sagtens være svamp."


"Bliv tjekket for kønssygdomme, hvis man har den følelse. Det kan være Chlamydia hos kvinder (taler desværre af erfaring)."

Mindre alkohol og kaffe hjælper, det samme gør mere vand og tisning efter sex - har I andre tips?


"Når man har blærebetændelse er det ophobning af bakterier i urin-røret. Derfor er det godt at drikke rigeligt med vand. For mange hjælper det at tisse efter sex da det kan være med til at ‘vaske’ nogle bakterier væk, så de ikke kommer til at sidde fast i urin røret. Skift ofte underhakker, og skift bind ved mens, så klimaet er så rent det er muligt. Mærker selv ofte ubehag imens jeg har mens, så kan godt forestille mig at jeg ikke er den eneste."


"Altid tis efter sex"


"Tranebærjuice/tranebær kosttilskud/koncentreret tranebærsaft - uden tilsat sukker"


"Varme på underlivet"


"Vand, te, frugt. Gå på toilettet ofte, bad ofte og skifte underbukser 1-2 gange om dagen"


"D-mannose ved e-coli akterier. Havde kronosk blærebetændelse i 2 år. Har ikke haft det siden"


"Sørg for at tømme blæren helt og vent 5-10 sek mere og se om du kan tisse lidt mere"


"Undgå sukker hjælper for mig"


"Kæresten sørger for rene fingre når de roder rundt"


Kan man gøre noget for at forhindre det når man kan mærke at det er på vej?

"Drikke rigeligt med vand"


"Jeg drikker tranebærsaft når jeg kan mærke at det er på vej og det hjælper"


"For mig varme, varme, varme"


"Pls gå til lægen! jeg prøvede engang at drikke det væk men endte på hospitalet med nyrebækkenbetændelse og pencilin i drop"


Kan blærebetændelse faktisk modkæmpes efter man mærker de første symptomer? (går ud fra der menes uden lægehjælp)

75% af jer svarede det har jeg oplevet


25% af jer svarede det har jeg ikke oplevet


Kan man undgå at gå til lægen med det?


Har du fået det til at gå væk uden lægehjælp?

66% af jer svarede ja

34% af jer svarede nej


"Altså det er dumt ikke at gå til lægen da det kan udvikle sig til nyrebetæbdelse."

"Jeg blev indlagt fordi min blærebetændelse udviklede sig til og var på vej op i nyrerne. Hvilket er farligt, så det er bestemt ikke noget man skal tage let på."

"Det er mega vigtigt at man tager til læge, hvis det ikke går over efter et par dage eller at symptomerne bliver værre, da det kan udvikle sig til nyrebækkenbetændelse!!!"


"Men hvis det først er slemt, så gå til lægen! Har haft nyre-bækken betændelse og det gjorde nas!"


Er det muligt at undgå at tage udskrevet pencilin og i stedet tage tranebær og urtepencilin?

46% af jer svarede ja det har virket for mig


54% af jer svarede nej det har ikke virket for mig


"Det er ikke bevist at tranebær gør en forskel. Derimod er det væsken i tranebærsaft - som også kan findes i andet væske. Så om det er tranebærsaft eller vand er underordnet."


"Det kommer an på hvor langt blærebetændelsen er udviklet. Hvis man tager det tidligt kan det ofte klares med meget væske og tranebær men hvis først det er slemt er det normalt nødvendigt med penicillin (og nogle gange flere skrappe kure) for at få bugt med det er min erfaring."


Hvordan får man det væk hurtigst muligt?

"Læge!"


"Drikke meget med vand"


"I hvert fald at holde underlivet varmt. Varmetæpper er genial"


Kan det gå væk ad sig selv? Har du oplevet at en blæretebændelse er gået væk uden du har gjort noget ved det?


41% af jer svarede det har jeg prøvet


59% af jer svarede det har jeg ikke prøvet


Er det evidens for at det virker at tisse efter sex og hvordan hjælper det?

Jeg skrev på story: Nej det er ikke nogen evidens for at der hjælper [jeg kunne ikke finde noget når jeg søgte på det men er heller ikke den bedste til det] men det er noget mange oplever gør en forskel. Så det handler om at prøve sig frem og se om det er noget der virker på egen krop.


En teori er at fordi indgangen til skeden og urinrøret sidder meget tæt kan der under sex blive skubbet bakterer op i urinrøret som man så skyller ud når man tisser bagefter.


Jeg bad jer gerne komme med input til det og det her er jeres svar:


"Urinrøret hos personer med vulva er meget kortere end for personer med penis, hvorfor personer med vulva nemmere får skubbet bakterier op til blæren når der er “aktivitet” i underlivet, som kan føre til infektion. Når man tisser efter sex, kan man få skyllet nogen af de bakterier ud igen, inden de fører til en egentlig infektion, og det giver derfor rigtig god mening også rent fysiologisk, at det hjælper at tisse efter sex. Det fremlægges i hvert fald som fakta og ikke en teori på medicinstudiet."


"Det mener jeg ikke er en teori men fakta. Min søster som er læge siger det samme. Man kan have forskellig tilbøjelighed til at få blærebetændelse men hvis man får det i sammenhæng med sex ofte vil det for langt de fleste hjælpe at tisse efter sex for at skylle bakterier ud af urinrøret. Jo hurtigere desto bedre. Jo længere bakterierne kan "stå" i urinrøret kan de formere sig og udvikle sig til at blive til blærebetændelse. Jeg kom også i tanke om: det er også samme effekt det har at drikke meget væske. Altså man skal drikke meget væske for at "skylle" blæren og urinrøret så man kan forsøge at skylle bakterierne ud. Det er der så vidt jeg ved anerkendt at det er en metode for at undgå blærebetændelse (at drikke meget væske). At tisse efter sex er som jeg forstår det lidt det samme men bare målrettet der hvor man ved at der er ekstra stor risiko for at få bakterier ind i urinrøret. (Tak for al dit seje arbejde!)"


"Altså skylleeffekten er veldokumenteret (har haft om det på studiet), det er også velanerkendt at personer med vulva er mere disponerede for uti fordi urinrøret kortere og er tættere på endetarmen. Sagde ik noget om sex i vores undervisning, men tænker de her ting til sammen giver mening."

"Der er faktisk evidens for det: det har jeg lært på min uddannelse som sygeplejerske- det hedder skylleeffekten og er en del af kroppens forsvar mod bakterier. Ogggg det er mega vigtigt at man tager til læge, hvis det ikke går over efter et par dage eller at symptomerne bliver værre, da det kan udvikle sig til nyrebækkenbetændelse!!!"


"Vi bliver i hvert fald undervist på medicin studiet, at det er fordi at urinrøret hos folk med vagina er meget kort og derfor er det lettere for bakterier at nå op i blæren, end hos folk med penis. Og urin er sterilt og kan derfor lige skylle bakterierne med ud."


"Det er ikke en teori, det er ren og skær fakta at man reducerer risikoen hvis man lige får tisset af efter sex. Personer med vulvas urinrør er meget kortere end personer med penis, så bakterierne kan nemmere nå op til blæren- også derfor at mænd ikke rigtigt får blærebetændelse. Der skal ikke særligt meget til at drille normalfloraen (de gode bakterier) i skeden - både sæd, spyt og sæbe kan ændre på pH værdien, så de dårlige bakterier eller svamp kan slå til.. og HUSK at hvis man får en penicilinkur, så skal man altså tage pillerne som der anvises, selvom symptomer forsvinder hurtigt. Hvis man stopper før tid risikerer man at det bakterierne bare blusser frem igen eller at de udvikler resistens.. knus en soon to be læge. Ps tak for god, informativt og kropspositivt indhold - det er så vigtigt."

Får man oftest blærebetændelse efter sex - hvis man glemmer at tisse?

71% af jer svarede ja, jeg oplever det hvis jeg ikke tisser


29% af jer svarede nej, jeg oplever ikke en forskel ved at tisse


Får I også blærebetændelse når I drikker for lidt vand?

23% af jer svarede ja


77% af jer svarede nej


Jeg har blærebetændelse for første gang nu, kan det virkelig pase at man bliver så mega træt?

60% af jer svarede ja det olever jeg også


40% af jer svarede nej det oplever jeg ikke


Får det altid ved oralsex

6% af jer svarede kender


94% af jer svarede kender ikke0 kommentarer

Relaterede indlæg

Se alle
bottom of page