de fries klub
Klubben anbefaler // 1

Hej med jer! Det er en del der skriver til mig og deler ting som kunne være noget for klubben og det skal I endelig bare gøre! Jeg vil hjertens gerne dele jeres anbefalinger til klubben så derfor tænkte jeg at vi kunne lave denne lille serie på bloggen hvor jeg samler de fantastiske ting I elsker og støder på i verden med indlæggene 'klubben anbefaler'.
Det kan være alt fra insta profiler, bøger, serier, film, podcasts, dokumentarer, youtube videoer til produkter. Mit eneste krav er bare at det er noget der relaterer til klubben og de temaer vi har oppe at vende. Jeg er selvfølgelig åben hvis der er noget der stikker lidt udenfor, bare skriv og del. Sammen med det du anbefaler ville der være fedt med en lille teskt om hvorfor du anbefaler det.

Bring Back the Bush // Vi vil have kønshårene tilbage
En dokumentar der udforsker hvad der sker når kvinder lader deres kønsbehåring gro. Derudover kommer den også ind på hvorfor så mange kvinder fjerner kønshårene og hvad det kan indebære samt hvilke idealer der ligger bag. Dokumentaren er lavet af den fantastiske kvinde bag instaprofilen theslumflower, Chidera Eggerue, der er kropsaktivist og forfatter.
Et klubmedlem skriver: "Vi vil have kønshårene tilbage" er en skide god dokumentar hvor der bliver sat fokus på, ikke bare kønsbehåring, men også generelt kvinders behåring og den evige påstand om at kvinder skal være glatte for at være pæne og hygiejniske. Flere instagrammere udfordres på ikke at barbere sig i 6 uger, og man følger deres tanker om at lade kønshårene stå. Til sidst får man de smukkeste billeder at se, og man får virkelig øjnene op for alt det kønne ved kønsbehåring. Kæmpe anbefaling. Især hvis du går og leger med tanken om at stoppe med at barbere dig, og også hvis du kører den helt glat lige nu, for hvorfor gør du det?”
Dokumentaren kan ses på drtv lige her.

The vulva gallery
En instagram profil der afliver myter om vulva og vagina. Profilen deler illustrationer af en masse forskellige vulvaer med og uden kønsbehåring sammen med historier fra vulvaens ejer. Ud over instagram profilen har Hilde også en hjemmeside og en bog der fejrer vulva diversitet.
Et klubmedlem skriver: "Jeg kan mærke at jeg selv bliver glad af at følge siden og vil lige dele det med dig".
Du kan finde the vulva gallery på Instagram lige her.

100 fantastiske fisser
En dokumentar med fotografen, Laura Dodsworth, der fotograferer forskellige menneskers vulvaer. Den dykker ned i de mange forskellige måder en vulva kan se ud på samt menneskers erfaringer og historier om blandt andet menstruation, fødsel, overgangsalder, sex, nydelse, porno og overgreb. Det er så fantastisk at se dem bryde tabuet og skammen omking underlivet.
Et klubmedlem skriver: "Bedste anbefaling, har lige set den."
Dokumentaren kan ses på drtv lige her.

Sex med Maja
Kunstneren Maja dykker, i tre dele, ned i sex og alt hvad det i dagens samfund indebærer. Der bliver stilt spørgmsålstegn ved hvorfor det er så farligt at udtrykke seksualitet og snakke om sex. Maja dykker også ned i sex og feminisme, porno, sexlegetøj, kroppen og alle de fordomme og stigmaer der er omkring sex og seksualitet. For som Maja siger så bliver vi alle steder fra bombaderet med sex men alligevel er det noget der er så stigmatiseret.
Jeg er selv helt vild med dette program. Det arbejde som Maja laver både til daglig og i det her program er fundstændig ikonisk - kan kun håbe at der kommer mere!
Et klubmedlem skriver: "Har lige set de tre afsnit og jeg vil have mere!!"
De 3 afsnit kan ses på drtv lige her.

Psyclus Et stand up show af Natasha Brock om menstruation der rammer plet. Her dykker hun ned i alt der omhandler cyklus og menstruation og det er så relaterbar at jeg selv sad og nikkede med mens jeg havde tårer i øjnene af grin. Hun har formået at gøre menstruation skide sjov! Jeg vil dog lige nævne at det er binært - det er altså ikke kun kvinder der har menstruation. Et medlem skriver: "Det er seriøst et af mine yndlingsshows, ser det næsten hver gang jeg har mens." Du kan se showet på tv2play lige her.
Tusind tak for jeres anbefalinger! Ser du noget du er vild med som lige er noget for klubben? Del det gerne med mig i en besked på klubbens instagram.