de fries klub
Hjælp til skedesvamp

illustrator: andrea lyng
Så er der gået underliv i den. Juni bliver nemlig en måned i underlivets tegn, hvor emner som endometriose, vaginisme, de forskellige underlivsbetændelser, vulvodyni og meget mere bliver taget op på story. Vi starter med skedesvamp som har været et ønsket emne længe.
Og inden vi starter: det er enormt givende at kunne hjælpe hinanden som vi gør i klubben men husk husk husk nu at tage til lægen når du har brug for det da der, som nogle medlemmer også påpegede, kan være noget andet galt.
Oplever du at det bliver værre, der sker nogle ændringer i symptomer eller noget ikke er som det plejer så søg læge. Dette er ikke lægeråd men personlige erfaringer fra medlemmer.
Er det noget der bliver ved selv efter behandlinger mod svamp kan det måske være en ide at se om det måske kunne være lichen sclerosus hvis symptomer ligner skedesvamp meget.

64 % af jer svarede ja
36 % af jer svarede nej

53 % af jer svarede ja
47 % af jer svarede nej
"En milliard, million gange!!!! Faktisk, sidder jeg netop nu og venter på at blive kaldt ind til lægen pga.... fucking skedesvamp"

25 % af jer svarede ja
75 % af jer svarede nej

1 = et medlem
hele tiden: 1111111111
hver måned: 111111111111
efter hver mens: 11111
hver anden/tredje måned: 111111111
3-4 gange årligt: 1111111
2-3 gange årligt: 1
1-2 gange årligt: 1111111111111111111
efter sex: 11111111111
når jeg er på pencilin/antibiotika: 11111111
en del som teenager: 1111
tre gange i livet: 111111111
to gange i livet: 1111111
en gang i livet: 111111111111111111111

"Det kløer og svier helt vildt og specielt om natten tager kløen til.."
"Kløe og lugt"
"Svie, ømhed og kløe ved skedeåbningen, smerter ved sex"
"Rødme ved skedeåbningen og tyk, hvid udflåd"
"Kløe og huden får skorper"
"Kløe, rødme, anderledes lugt, hvidt 'fnuller', ømhed, svie og mere udflåd"
"Kløe, hytteost-udflåd og lugtgener"
"Primært kløe"
"Kløe og fiskelugt"

"Symptomer som kløen, rødmen og svien. Du kan få tjekket det hos lægen, ved at vedkomne undersøger dit underliv. Men hvis du har symptomer kan du også bare gå på apotekeren og købe canesten i håndkøb. Det er en creme der smøres på området. Hvis det er en slem omgang så køb både creme og stikpille. Stikpillen sættes op i skeden og man smører cremen ude ved skedeåbningen og omkring kønslæberne"
"Da jeg tog til lægen med kløe og hytteost udflåd, podede lægen mit underliv som blev testet for svamp"
"Lægen poder men nogle gange kan de også hurtigt se det ved kig på underlivet"
"Jeg googlede mine symptomer og så købte jeg creme til det og det virkede"
"Jeg er slet ikke i tvivl når jeg har svamp for det klør helt vildt"
"Kan lugte det på mit udflåd"
"Det anbefales at tage til lægen hvis man mistænker det og ikke har haft det før"

61 % af jer svarede ja
39 % af jer svarede nej

71 % af jer svarede ja
29 % af jer svarede nej

87 % af jer svarede ja
13 % af jer svarede nej

"Mens, nogle gange tror jeg min kærested sæd kan forstyrre min ph-balance."
"Pessar, menokop, dildo og andre ting der kommer op i skeden. Det sker, hvis ikke de er rene nok. Det er også sket ved barbering. Hvis der kommer bakterier eller andet der fucker med skedens pHværdi, så kan man få svamp. Derfor skal man også passe på med parfume og sæbe i det område. Men det er meget forskellige fra skede til skede, hvordan den reagerer."
"Sæd......"
"Stress"
"Sex og brug af forkert sæbe"
"Undertøj af syntetisk stof"
"Hvis min partner bruger andet end intimsæbe til at vaske sig"
"Antibiotika"
"Penetrationssex"
"Bind og tamponer"
"Pencillin-kurer trigger det altid hos mig"
"Medicin, dårlig hygiejne/eller overvask, syntetisk undertøj, sædallergi, ændring i pH"
"Sex med en ny"
"Graviditet"
"Parfume i vaskepulver"
"Hvis jeg ikke tisser efter sex"
"Sex, min spiral og glidecreme"
"Menstruation"
"Stramt tøj"
"Intimsæbe"
"Hvis mine bind ikke er øko"
"Spiral"
"Jeg får det hver gang min kæreste kommer oppe i mig så det har vi droppet"
"Dårlig hygiejne hos sexpartneren...."
"Hvis ikke jeg vasker mig efter sex"
"Ændring i underlivets pH-værdien"
"Regelmæssigt sex uden kondom"
"Glycerin i glidecreme"
"Dårlige glidecremer med alt muligt skrammel"
"G-streng"
"Fordi jeg barberede mig, har ikke haft det siden jeg lod håret gro"
"Lang tid med mærkeligt miljø - vandreture, camping og festival"

"Tis efter (penetrations)sex"
"Mælkesyrebakterie tabletter og vask efter sex"
"Lær din skedes behov at kende og hold sine ting rene. Lad være med at bruge sæbe når du vasker dig, det kan også starte det. Brug intimservietter istedet for babywipes, brug kondomer som er gode. Læg mærke til ændringer, duft til dit udflod. Og hav altid den håndkøbsmedicin som virker i skuffen så du kan tage det i opløbet."
"Vasker kun underlivet med vand og ikke overvaske. Vask heller ikke op i skeden!"
"Bruge kondom ved penetrerende sex. Og hvis det stadig sker så undersøg om det kan være kondomerne der er et problem med"
"Sover comando"
"Vivag-tabletter kan være forebyggende."
"Skifter undertøj ofte"
"Neutral vaskemiddel og går uden underbukser så ofte jeg kan"
"Man kan også gå med bomulds trusser og med tøj som ikke strammer i skridtet, så der er luft og plads. Så bliver skeden ikke så stresset"
"Multigyn Actigel!! Led af svamp så ofte i en periode, at jeg ærligt talt havde opgivet tanken om sex og var ulykkelig over det. Til sidst fik jeg endelig grædt mig til en gynækologisk henvisning, til en der anbefalede mig at bruge den gelé forebyggende, når jeg havde haft sex eller kunne mærke det måske var på vej. Den virker mod svamp og vaginose. Det har betydet absurd meget for mig at få noget der endelig virkede som ikke bare var en ny svampekur (som man åbenbart kan blive resistent overfor, hvis man benytter for meget... ). Den koster lidt, men for mig har det været det hele værd og mere til. Jeg kan pludselig have et sexliv igen, og det er jeg dybt taknemmelig for!"
"Bomuldstrusser"
"Min kæreste skal vaske alle dele af sig selv inden de skal ind i mig"
"Jeg tog engang sådan nogle cranberry stikpille, de holdt det faktisk på afstand"
"Løstsiddende tøj og bomuldstrusser"
"Hvis det kan lade sig gøre så køb underbukser i øko bomuld, det har gjort så meget for mit sensitive underliv"
"En god glidecreme uden ting der kan skade skedemiljøet (som glucerin fx) - du kan søge dig frem til hvad en glidecreme ikke skal indholde på google"
"Brug øko mensprodukter"
"Hvis du har prøvet alle råd og er på p-piller så ville jeg prøve at stoppe med dem"
"Ingen sæbe. Heller ikke intimsæbe!"
"Bruger ikke g-streng og drikker masser af vand"
"Mindre sex lol"
"Tør ordentligt efter toiletbesøg, bad, sex så området ikke er fugtigt"
"Ikke svømme i klorvand"
"Vivag kaplser, mindre raffineret sukker i kosten"
"Husk også at vaske sexlegetøjet ordenligt, gerne både før og specielt efter!!"

"Vaginalpille + creme fra apoteket"
"Canesten creme"
"Giver underlivet ro og A38"
"Canesten, luft og masser af vand"
"Når først jeg har fået en omgang svamp kan jeg ofte få det væk igen ved at vaske mig med vand morgen og aften, og tører mig grundigt, men forsigtig med et håndklæde efter bad I selv vulva området, sove uden teusser of generelt give vulva luft. Jeg hørte engang at sol dræber svampe, så måske solbadning med spredte ben?"
"Hvis det er en 'mild omgang' så bare gå med bomuldstrusser og sove nogen - luft luft luft"
"Med vivag vaginal piller og med lactocare mælkesyrebakterier m. Tranebær. Hvis det er rigtig slemt, så med recept pligtig creme mod svamp, og hvis det er katar så med cantesten, også på recept."
"Når jeg opdager, at jeg har svamp, stopper jeg straks med at spise gluten, sukker (også frugtsukker), ting med gær og svampe som champignon osv. Derudover sørger jeg for at tørre mig grundigt efter bad, fx ved at blæse kold luft med føntørren. Sover uden trusser og hvis jeg skal have dem på er bomuld bedst.
Ens eget urin virker rensende og lindrende, når det er friskt, og man kan (med rene fingrer) når man tisser, få lidt på fingrene og duppe det på det udsatte område. Det kan måske føles lidt special men virker altså super lindrende!
Alle disse ting virker, men det går langsommere end moderne lægemidler, så hvis det gør for ondt eller jeg ikke gider at vente, hopper jeg på apoteket og køber en tube canesten i håndkøb."
"Vivags mælkesyrebakterier i kapselform"
"Med fluconazol som lægen udskriver på recept. To piller man tager oralt med en uges mellemrum"
"Diflucan"
"Smører med canesten"
"Jeg er allergisk overfor de typiske cremer men kunne bruge stikpiller" - same, inden du smører underlivet ind i cremen så test lige et lille sted først.
"Masser af luft"
"Det hjalp meget mod kløen at vaske underlivet aften og morgen. Ikke op i skeden men mellem kønslæberne i kold vand. Skiftede underbukser når jeg stod op og når jeg gik i seng og så en stikpille om aftenen"
"Fluconazol på recept var det eneste der virkede men det er vidst hårdt ved kroppen.."
"Venter og græder lidt" MOOD.

"Det tør jeg slet ikke tænke på. Skedesvamp kan faktisk blive resistent overfor canesten"
"3 men det virker ikke på mig"
"0. Tager stikpillen"
"Alt for mange"
"Nok 8-10 stykker hvis det kan gøre det"
"Har stadig den første jeg købte"
"En milliard"
"4-5 stykker"
"12+"
"1"
"ca 8"
"2"
"Alt for mange!!"
"Cant even count at this point"
"UENDELIG! Burde fandme anmode samtlige mænd på mobilepay"
"Kan ikke tælles på to hænder"
"MANGE OG DE ER DYRE"
"4"
"I mit 29 år lange liv, 15-20 stykker"
"En 3-4 milliarder tror jeg"
"Alle"

37 % af jer svarede ja
63 % af jer svarede nej
"Jeg har haft svært ved det. Og helt ærligt? Sæd. Det var sæd som gjorde det. Latexfri kondomer og sex med folk som ikke producerer sæd har set det nærmest ud af spillet."
Grunden til at sæd kan være et problem:
En farmaceut skriver: "Sæd er en naturlig årsag fordi det er basisk i ph værdien hvor skeden er sur i ph. Hvis ph forskellen er stor og kan sæden derfor hæve det vaginale miljøs ph værdi. Det gør at ens gode bakterier ikke længere kan leve og trives, så de dør, og man bliver mere modtagelig overfor både svamp og blærebetændelse. Et godt vaginalt miljø er det bedste forsvar mod både svamp og blærebetændelse. Derfor kan en løsning også være at bruge kondom så man beskytter sit miljø mod sæden."
Et andet medlem svarede på storien:
"Jeg vil lige komme med en heads up og sige, at jeg har en veninde, som døjede sindssygt med svamp, efter hun fik en ny partner. De kunne ikke forstå, hvorfor det skabte så meget ubalance i underlivet at have penetrativ sex, for ingen af dem havde oplevet det før. Jeg spurgte ind til, hvilken sæbe partneren brugte (den gode “3-i-1 for straight men only” fuld af parfume), og opfordrede min veninde til måske at få ham til at skifte til en parfumefri evt en intimsæbe til at rense sin penis med - og vupti. Siden da har hun ikke haft skedesvamp."

"Gå til gynækolog. Skedesvamp kan være symptom på andet i underlivet! Og så kan man behandle svampen nok så meget..."
"Jeg har en veninde som er ved at blive “udredt” for lichen schlerosus. Efter rigtig mange fejlbehandlinger for skedesvamp. Mange læger ved ikke nok om underlivssygdomme."
"Jeg troede jeg havde svamp, men det viste sig efter maaaaaange lægebesøg, at jeg har dem autoimmune sygdom lichen schlerosis. Der er mange flere, der lider af det, men som fejlagtig tror det er tilbagevende svamp. Og mange praktiserende læger kender ikke til det og fejlbehandler derfor. Gå derfor i stedet til en gynækolog. Det betød alverden for mig endelig at finde ud, hvorfor det altid kløede og sved" "Det havde jeg i ca 6 måneder, hvor jeg gik ind og ud af gynækologiske kliniker og fik den eneste stikpille efter den anden. Til sidst gik jeg til en virkelig god en, som sagde al medicinen havde fuldkommen ændret min pH værdi i skeden, og den derfor ikke kunne finde tilbage til normalen. Jeg startede på en mild kur og sådan smurte med mandelolie (for at undgå udtørring). Det hjalp og har ikke rigtig haft siden."
"Prøv: 1) kun gå i bomulds trusser/boksershorts og løse ting. Evt. Uden trusser hvis du orker. 2) lad være med at bruge intimsæbe. Brug kun intimvibes hvis du absolut skal. 3) undgå sæd i skeden i en periode (hvis du får det) og se om det hjælper 4) stop med at bruge tampon og bind, og brug mens trusser/kop eller friblød, og se om det hjælper 5) spis lactocare mælkesyrebakterier i en periode og se om det hjælper."
"Jeg kom først af med det da jeg lige tog en slapper - stoppede med at føle jeg skulle gøre mig ren dernede hele tiden. Sæbe skaber ubalance i underlivet og det viste sig at være grunden til, at jeg blev ved med at have det. - giver det mening?"
"Okay, hvis du tager til lægen og forklarer du virkelig ikke kan komme af med det så har de helt sikkert nogle god råd. Men hvis det opstår efter sex (hvilket jeg har prøvet en gang, fordi jeg ikke fik vasket (kun skylle med vand) efter sex, men ventede til 24 efter. Så vask med vand umiddelbart efter sex og put vivag mælkesyrerbakterier stikpiller op i skeden når du skal sove. Det samme hvis du er på antibiotika udskrevet imod skedesvamp så brug også stikpiller om natten."
"Det er vigtigt at blive undersøgt ved lægen hvis svamp ikke går væk. Mange behandler sig for svamp, men uden det er det der er galt. Det er vigtigt at finde ud af HVAD det forårsager irritationen og behandle det i stedet.
Folk der køber canesten og forsøger at behandle ting der ikke er svamp vil opleve at det ikke virker, samt at det kan irritere slimhinden. Til sidst kan svampen udvikle resistens overfor svampemidlet hvis det ikke anvendes korrekt."
"Mælkesyrebakteriepiller"
"Gå til lægen eller en gynækolog"
"Fluconidazol talet fra lægen var min redning
"Kan være du har en resistent form, skal tjekkes læge eller have forebyggende piller"
"Stop med at drikek alkohol, det er gæret"
"Tag sådan en vivag kur"
"Jeg droppede p-pillerne og så var det pist væk"
Jeg tror det er rigtig vigtigt at det bliver tjekket ved lægen hvis det bliver ved for der kan være andre årsager til det"
"Et godt underlivsmiljø, god hygiejne og pause fra sex"
"Sørg for at fortsætte behandlingen længere end symptomerne er"

Et medlem skriver: "Jeg har et spørgsmål til klubben, som jeg virkelig håber nogen kan hjælpe mig med.
Jeg er så uheldig at jeg døjer rigtig meget med svamp (candida). Jeg har været ved både læge og gynækolog, og det eneste jeg er kommet hjem med, er bekræftelse på svamp og en recept på canesten. Efter en måned, med 4 stikpiller, oplevede jeg bedring, men det kom lynhurtigt igen, og jeg prøver nu en canestenkur mere.
Men jeg ville så gerne finde en måde at forebygge. Jeg vasker mit undertøj i neutralt vaskemiddel, går kun i bomuld, vasker det varmt, tørre mig self rigtig osv. Det går ud over mit intime liv med min dejlige (og yderst forstående kæreste) og det forringer selvfølgelig min livskvalitet. Er der ikke nogen i klubben som kan komme med nogen råd til fx kost, tilskud, magiske remser, you name it.
Det kommer ikke kun under mens, efter samleje osv, men det er som om generne fra svampen ikke kan holdes nede. Jeg har ikke dyrket sex med min kæreste i flere måneder fordi jeg er og er angst for at det skal blusse op. Jeg ved at det er ”naturligt” at have den her svamp, men at generne burde kunne holdes i skak. Jeg håber nogen kan hjælpe. <3"

"Det er lige præcis sådan en historie, der i virkeligheden viser, at man har lichen. Please del det med dine følgere. Og ja, selv gynækologer kan overse det, fordi symptomerne er de samme som svamp!"
"Har lægen podet hende? Og på den måde bekræftet svamp? For ellers kan det være relevant at være sikker på det ikke er lichen planus. Kan de prøve om der hjælper hvis kæresten ikke kommer i hende, men udenfor. Man kan også reagere på kondomer, og nogen får mere tendens til svamp når de er på p-piller."
"Jeg snakkede meget med min læge om det og han fortalte noget om, hvordan vi ikke passede sammen, vores .. safter .. så at vaske kønsdelene inden og efter, har hjulpet mig en del faktisk. Og så aldrig vaske skeden med sæbe, tjekke om der bliver brugt FOR meget vaskemiddel, ifht. Hårdheden af vand- på trods af at det er neutral. Håber det kan hjælpe."
"Undgå vask med sæbe, spis mælkesyrebakterier eller tag dem som stikpille, evt undersøg om du skal prøve en candidakur i en måned. Prøv at have sex med kondom, og se om du får svamp alligevel. Jeg datede engang en fyr, som jeg fik svamp af hver gang vi havde sex, og jeg fandt så ud af, det handlede om hans sæd og pH balance. Kunne simpelthen ikke tåle ham. Sørg også for at du får dækket dit vitamin og mineral behov."
"Min far har døjet med candidasvamp i 10 år, og for ham bliver det meget bedre, når han ændre sine kostvaner. Det er lidt kedeligt, da der en masse man helt skal undgå at spise, men det er det der har hjulpet ham mest (og han har prøvet mange forskellige ting og været til mange læger) lotushelsecenter.dk/candida-kur-kostvejledning/"
"Min søster havde som yngre candida svamp. Hun blev rådet til at undgå (slet ikke spise) gluten og sukker da det er det svampen lever af. Hun spiste det ikke i 6-7 måneder og det endte med at gå væk! Hun har ikke haft problemer med det siden. Det var pisse hårdt men det hjalp, håber det kan hjælpe."
"Æv det lyder rigtig træls!
Jeg ville høre om jeg kunne få en antibiotika kur imod det. Det har virket for mig. Brug mælkesyrerbakterier stikpiller fra vivag og skru ned for sukker, kaffe og sort the i den periode. Det kan godt få svampen til at stortrives hvis man f.eks har et stort sukkerindtag. Svampen lever af sukker, så man kan sulte den lidt ihjel sammen med en antibiotika-kur."
"Det er nok en god idé at finde en gynækolog der tager det alvorligt, og som er klar til at komme til bunds i sagen. Det kan være en svampe-kultur der er mere stædig, det kan være en form for infektion, det kan være et tegn på sukkersyge, det kan være rigtig mange ting. Husk at der findes mange læger, der ikke tager kvinders underliv alvorligt nok, men at der også findes læger/gynækologer der gør. Har der ikke, her i klubben, været et indslag hvor gode gynækologer blev delt?:)" - klubben har anbefalet gynækologer i dette indlæg.
"Er vedkommende blevet testet for skedekatar? Symptomerne minder om svamp men kræver antibiotika"
"Forslag der måske kan hjælpe i kombination med alt det andet som vedkommende gør (som er rigtig godt!):
Skift undertøj hver dag, gerne flere gange dagligt! Brug bomuld.
Gå heller ikke i de samme bukser for mange gange i træk.
Vask sengetøj, undertøj og bukser ofte, så bakterier minimeres. Vasker kun tøjet i vaskemiddel uden noget parfume og andet gøgl.
Vask KUN underlivet med intimsæbe (faktisk helst kun med vand). [rigtig mange medlemmer fraråder intimsæbe]
Brus IKKE vand direkte op i vulva med bruseren!
Lad håret gro! Kønsbehåring beskytter mod bakterier og giver huden en pause. Kønsbarbering resulterer for nogle i svamp.
Undgå svømmehal og lignende.
Sov "comando" så vulva kan "trække vejret"
Sørger for at tisse right after sex. Blandingen af penis og vagina væsker er ligesom syre og base, og kan derfor også give svamp. Brug kondom hvis det er.
Og så gå til lægen igen og insister på hjælp! Ingen skal have det sådan hele tiden. Søg evt. Anden læge."
"Bed lægen om at få det podet, dyrket og finde ud af præcis hvad der slår det ned, det gør læger sjældent, hvorfor ved jeg ikke måske penge. Og så skal jeg være ærlig at sige der er stoppet efter jeg er stoppet fuldstændig med at spise kød, men jeg tvivler nu på det hænger sammen, men mere er et tilfælde."
"Efter min nederen ekskæreste slog op med mig, har jeg ikke haft et eneste problem. Og det var på trods af jeg havde bakset med det mere eller mindre non-stop i flere år. Penishaverens personlige hygiejne har MEGET at skulle have sagt..."
Hvortil et medlem svarede:
"Har oplevet præcis det samme! Samme kæreste i et år med svamp konstant - nu har jeg nye sexpartnere og ingen problemer"
Endnu et medlem svarede:
"Kan (desværre) skrive under på det her..."
Og her er denne besked også relevant i forhold til partnerens hygiejne:
"Jeg vil lige komme med en heads up og sige, at jeg har en veninde, som døjede sindssygt med svamp, efter hun fik en ny partner. De kunne ikke forstå, hvorfor det skabte så meget ubalance i underlivet at have penetrativ sex, for ingen af dem havde oplevet det før. Jeg spurgte ind til, hvilken sæbe partneren brugte (den gode “3-i-1 for straight men only” fuld af parfume), og opfordrede min veninde til måske at få ham til at skifte til en parfumefri evt en intimsæbe til at rense sin penis med - og vupti. Siden da har hun ikke haft skedesvamp."

28 % af jer svarede ja
72 % af jer svarede nej
"Dette svar er til det tilbageværende og ift at der går hul. Jeg havde store smerter ved sex, men brugte mandelolie som nærmest glidecreme. Jeg havde forbundet det med smerte, så bare at få finger fik mig til at bløde. Snakkede med min daværende kæreste om det, så han vidste også det skulle gå stille og roligt. Kan ikke huske hvad den kur jeg var på hed, men det var en det efterlignede skedens normale pH og så kan jeg (igen!!) virkelig råde til at bruge mandelolie som ekstra."
"Lyder som lichen sclerosus!"
"Man bør overveje om det så i virkeligheden er svamp. Der bør virkeligt ikke gå hul i huden så.
Undersøg evt om det er Lichen Sclerosus."

6 % af jer svarede ja
94 % af jer svarede nej
"Det lyder virkelig ikke særlig sundt, atamon dræber jo alle bakterier også de gode.."
"Det tror jeg er en rigtig dårlig idé, selvom det virker. Det er bestemt ikke designet til at skulle på så følsomt et område."
"Det giver god mening at det virker, men Atamon er virkelig ikke sundt at få på huden. Det er allergifremkaldende og hvis man ser på kemien i Atamon er det vist også ret skidt. Min kemiker-mand er i hvert fald ikke super begejstret for at få det i maden."
Jeg sprurgte en farmaceut om det var sikkert at bruge og hun svarede:
"Nej. Altså det virker fordi det er et konserveringsmiddel, natriumbenzoat, og det forhindrer vækst af svamp og skimmelsvamp, og nogle bakterier. Så logisk kan man godt se hvorfor folk tænker de kan bruge det. Og jeg er da sikker på det virker for nogen.
Problemet er at det også dræber bakterier, så der er risiko for du dræber dine egne gode bakterier og derfor skaber flere problemer for dig selv på sigt, fordi du får et dårligt forsvar og kan risikere oftere at få svamp. Og så ville jeg aldrig bruge det på mine slimhinder, hvor der er meget høj optagelse af stoffer ind i kroppen.
Så dem der bruger det til fodsvamp - fred være med det, jeg havde selv brugt håndkøbsmedicin, men der risikerer man i det mindste ikke at ødelægge noget. Men aldrig på slimhinder. Det er et allergen og kan give eksem også."

73 % af jer svarede ja
27 % af jer svarede nej
"Tværtimod føles det rart, ligesom at klø i sit myggestik."
"Det skal man ikke gøre! Det er både træls for dig der har det og du kan komme til at smitte (også selvom man bruger kondom kan det ske man kommer til det)"
"Det smitter, så man skal være beskyttet bare lige til info."
"Man anbefaler kondom under udbrud, fordi man risikerer at give lidt af det til sin partner, som så kan smitte én igen, efter man har været på cannestenkur. Selvom det ikke er en kønssygdom, kan man godt smitte hinanden med det under sex."

17 % af jer svarede ja
83 % af jer svarede nej

25 % af jer svarede ja
75 % af jer svarede nej
Oplever du svamp i forbindelse med menstruation så har vi et indlæg her med hjælp og råd.

57 % af jer svarede ja
43 % af jer svarede nej

50 % af jer svarede ja
50 % af jer svarede nej
"Det er normalt. Hilsen farmaceuten. Det kan godt være alle ikke oplever det - men det er normalt. Det skyldes simpelthen at skedens miljø ændres med hormoner. Så man kan få det både af at få p piller, skifte, og stoppe."

65 % af jer svarede jeg har
35 % af jer svarede jeg har ikke
Farmaceuten igen: "Også en normal bivirkning. Skyldes at du dræber dine egne bakterier sammen med de dårlige bakterier og derfor bliver dit naturlige forsvar i skeden dræbt og man kan nemmere få svamp. Probiotika under og efter pencillinkuren kan forebygge det. Hilsen farmaceuten."

84 % af jer svarede ja
16 % af jer svarede nej

"Det er vigtigere at materialet er åndbart. Sov evt. uden trusser for at lufte ud. Trusser der er lavet af meget syntetisk materiale er tit værre i forhold til svamp end dem af fx bomuld."
"Bomuld!!"
"Gå uden eller klip hul i"
"Brug trusser af naturligt materiale. Anbefaler organic basics"
"Det skal være 100% bomuld - gerne øko"
"Sov uden underbukser"
"Brug løse 'mandeunderbukser'"
"Jeg går uden lige så snart det kan lade sig gøre"
"Mormortrusser i bomuld, helt et par størrelser for store"

"Tænker det kan være pga kløen eller varmen"
"Jeg får af og til også sår af svamp når det er værst"
"Lyder altså lidt meget som herpes. Har det selv, klør først, så knopper, så sår"
"Ja, jeg får små sår af svamp"
"Kunne lyde som eksem"
"Altså prikkerne får mig til at tænke på fnat.."
"Lyder som herpes"
"Det bør ikke være prikker. Svamp bliver en hvidlig belægning men ikke med prikker umiddelbart"
"Tror jeg ikke, lyder mere som kønsvorter. Tror du skal et smut til lægen"
"Lyder som herpes eller lichen planus"
"Jeg troede engang jeg havde svamp med de symptomer der er på svamp - det viste sig at være herpes"
"Jeg ville gå til lægen - better safe than sorry!"
"Prikkerne og så kan være fnat?"